Sedavé zamestnanie a problémy s chrbticou. To je kombinácia, ktorá, bohužiaľ, ide často dohromady. Ako sa im vyhnúť a čo robiť, keď dennodenne presedíte 8 a viac hodín v aute alebo za počítačom? Vyskúšajte tieto rady na vlastnom chrbáte.
Ako správne sedieť
Keď už musíte dlhý čas sedieť, seďte aspoň správne. To znamená s nohami na podlahe, pri zhruba 100° uhle v kolenách. Ruky by mali byť pohodlne a prirodzene položené na stole a monitor počítača by mal byť približne vo výške vašich očí. Toto je základ, na ktorom môžete ďalej stavať.
Dynamický posed je lepší ako klasický
Sedenie je stereotypný pohybový vzorec. A stereotyp, za akýchkoľvek okolností, nikdy a ničomu neprospieva. Ak si teda posed potrebujete ozvláštniť, vyskúšajte dynamické sedenie. Vďaka špeciálnemu vzduchovému terapeutickému vankúšu sa dá aplikovať aj na klasické kancelárske stoličky. Sedenie na tejto pomôcke vás doslova núti zapájať hlboké svaly stredu tela, nehrbiť sa a sedieť vystreto. Zo začiatku však dynamický sed striedajte s tým klasickým.
Naučte sa na masáž
Pre profesionálnych športovcov je neoddeliteľnou súčasťou dňa. Masáž by však mal do svojho života začleniť každý. Sedavé zamestnanie je fyzicky náročné v tom zmysle, že pri ňom dochádza k skracovaniu a stuhnutiu svalstva, najmä krku a šije. Záleží od fyzického stavu, ale pravidelnou, odborne vykonanou masážou aspoň dvakrát mesačne určite uľavíte nie len vašim krížom.
Cvičenie a strečing
Nečakajte ale, že masážou sa všetko vyrieši. O svoj chrbát a zdravie sa musíte starať najmä vy. To znamená venovať sa posilňovaniu svalstva celého tela aspoň dvakrát týždenne. Posilňujte s vlastnou váhou, ideálne s jedno či dvojdňovou prestávkou medzi tréningom. Po každom cvičení nezabudnite na dôkladný strečing celého tela! Nekmitať, ale 10-15 sekúnd naťahovať do jemného pnutia. A nezabúdajte na pravidelnosť a vytrvalosť – čo sa roky zanedbáva, to za týždeň nenapravíte.
Zdroj obrázkov: kancelaria24h.sk
Leave a Comment