1.
Ak vám hlava hovorí, že sa jej do behu nechce ani za nič, skúste na seba nasúkať bežecké oblečenie a obujte si bežeckú obuv. Keď ste pripravení na beh oblečením a obuvou, často sa na pohyb naladí aj hlava.
Beh si predĺžte o okruh v blízkosti domova – napríklad o koliesko okolo bytoviek. Extra kilometre na konci vyčerpávajúceho behu nie je múdre absolvovať ďaleko od postele. Riskujete tým že vás vypne niekde v lese a vy budete poriadne nahratí. Po takejto skúsenosti nebudete chcieť vidieť svoje dámske bežecké topánky minimálne mesiac.
3.
Stále vám dochádza dych? Možno ste pri behu stuhnutí. Skúste uvoľniť ramená, vystrite sa, uvoľňujte a usilujte sa otvoriť svoj hrudný kôš. Čím viac priestoru dostanú vaše pľúca, tým efektívnejšie budete využívať kyslík pri každom nádychu. Potrénujte svoje telo v akomkoľvek čase a nenechávajte novú pánsku bežeckú obuv visieť na klinci.
4.
Neupínajte sa veľmi na rýchlosť. Tá sa dostaví sama časom so zlepšujúcou sa kondíciou a bežeckou technikou. Radšej bežte pomaly a správne ako rýchlo a zle. Rýchlym behom by ste prišli o drahocennú energiu a nepohli by ste sa z miesta.
5.
Dopĺňajte si energiu. Každú hodinu si skúste dať niečo energické. Napríklad gumené medvedíky alebo energetické gély. Bez prísunu energie sa k vám dostavia prvé známky únavy.
6.
Vyhýbajte sa bavlnenému oblečeniu. Absorbuje pot, ktorý vás potom pri behu bude len zbytočne zaťažovať. Radšej investujte pár eur do funkčného bežeckého oblečenia, ktoré odvádza pot.
7.
Je dôležité, aby ste si uvedomili, že beh sa nerovná pretekom. Ak s ním ešte len začínate a ešte stále sa pokúšate zvyknúť si na behanie, je dôležité, aby ste k sebe neboli moc kritickí. Netrápte sa kvôli tomu, že bežíte pomaly. Snažte sa brať každý jeden beh ako pozitívum a uvidíte, že vás to začne baviť ešte viac.
Leave a Comment