Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie žije viac ako 90% obyvateľstva Zeme na miestach s výrazne znečisteným ovzduším. Slovensko na tom údajne nie je až tak zle, no situácia by aj u nás mohla byť lepšia. Bažíte aj vy po čistom vzduchu? Ak už nie vonku, vytvorte si príjemnú atmosféru aspoň doma. Vďaka týmto prístrojom to bude ľahšie.
Čističky
Najhorší nepriateľ je ten, ktorý dlho zostáva skrytý. V tomto prípade máme na mysli neviditeľné nečistoty a spóry plesní vo vzduchu. Tie dokážu až nečakane znepríjemniť život a zdravotný stav. Zbaviť sa ich môžete pomocou čističiek vzduchu, ktoré vzduch z miestností nasávajú a vyčistený ho púšťajú späť. Trik je vo filtračnom systéme, zloženom z niekoľkých typov filtrov. Základom by mal byť HEPA filter, ktorý sa často kombinuje s uhlíkovým či antibakteriálnym filtrom. Škodliviny ale čističky vzduchu ničia aj pomocou dezinfekčného striebra, UV žiarenia alebo ozónu. Ú%cinný filtračný systém sa docieli len správnou kombináciou filtrov.
Zvlhčovače
Trápi vás chronické vysúšanie sliznice dýchacích ciest? To môže viesť k nachladnutiu a vzniku ďalších nepríjemných chorôb. Suchý vzduch trápi mnoho domácností najmä počas zimy a vykurovacej sezóny, kedy relatívna vlhkosť vzduchu v interiéroch klesá výrazne pod úroveň 50%. A to je niečo, čomu by ste mali predchádzať. Udržiavať pre organizmus zdravé hodnoty relatívnej vlhkosti vzduchu vám pomôžu zvlhčovače vzduchu. Tie s automatickou reguláciou a zabudovanému hydrostatu dokážu samé zmerať a udržiavať potrebnú úroveň vlhkosti.
Odvlhčovače
Priveľa vlhkosti však tiež nie je na prospech. Zvýšená vlhkosť vzduchu môže viesť k množeniu húb a plesní, nevoľnosti a znehodnocovaniu majetku, najmä ak sú navlhnuté steny a murivo. Dá sa odstrániť znížením teploty pod rosný bod a tiež pomocou účinných odvlhčovačov vzduchu, ktoré redukujú prebytočné vodné pary vo vzduchu. Najrozšírenejším druhom odvlhčovačov sú kompresorové, ktorých efekt je citeľný už pri teplote 10°C.
Zdroj obrázkov: www.vzdusin.sk
Leave a Comment