Krásny slnečný deň, vonku svieti slnko, my sa varíme vo vlastnej šťave, keď tu zrazu sa ozve neuveriteľne silná potreba napiť sa obyčajnej čistej, studenej vody z vodovodného kohútika. Uhasiť behom krátkej chvíle náš neutíchajúci smäd. Aké jednoduché, že? Častokrát si ani neuvedomujeme aké šťastie máme, že žijeme v zemepisných šírkach, kde nemáme núdzu o kvalitnú pitnú vodu. Mali by sme byť vďační za to, že na Slovensku máme tak skvelé vodné a minerálne pramene a nemusíme byť odkázaní na úpravu vody. Zamysleli ste sa, ale niekedy nad tým, že momentálne na celej našej planéte má akútny problém s pitnou vodou vyše 780 miliónov ľudí? Táto problematika sa týka vyše 40 krajín sveta, čo je alarmujúce číslo. Vedci varujú, že množstvo krajín bude mať do roku 2030 vážne problémy s nedostatkom pitnej vody. A ak si myslíte, že sa to týka iba krajín, ako je Afrika a Ázia tak sa mýlite. V ohrození môžu byť veľkomesta, ako je napríklad aj Londýn. Podľa odhadov organizácie UNICEF celosvetovo zomrie každý deň približne 2 000 detí vo veku do piatich rokov z hnačkových ochorení, z ktorých je približne 1800 úmrtí spojené s vodou, sanitáciou a hygienou. Samozrejme, ako všetky technológie napredujú aj inovácie v oblasti pitnej vody nezaostávajú, a to, čo sme niekedy mohli vidieť iba vo futuristických filmoch a sci-fi sa stáva realitou.
Jednou z takýchto organizácií v rámci zabezpečenia udržateľnosti pitnej vody sa postarali VICI-Labs v spolupráci s UC Berkeley a Národnou asociáciou mierových zväzov. V roku 2016 testovali zariadenie s názvom Water Seer. Toto zariadenie funguje na jednoduchom princípe zachytávania čistej vody z atmosféry na báze kondenzácie. Pre vysvetlenie Water Seer funguje tak, že je poháňaný vertikálnou veternou turbínou, ktorá je zasadená cca do hĺbky 2 metre (môže byť aj viac). Po roztočení turbíny vetrom vháňa vzduch do svojej podzemnej komory. V zemi sa takto vzduch ochladí a vznikne kondenzácia, ktorá sa nahromadí v podzemnej komore, ktorá pôsobí ako umelá studňa pre akumuláciu vody kondenzáciou. Takto nazbieranú čistú vodu môžeme následne dodať na povrch obyčajným čerpadlom a hadicou. Funguje dobre aj v oblastiach s veľmi drsným podnebím. Water Seer môže poskytnúť až 37 litrov čistej vody denne.
Spomeňte si na tento článok pri najbližšom sprchovaní, aké veľké šťastie máme, že sa prakticky sprchujme a splachujeme toaletu pitnou vodou.
Leave a Comment