Zuby už nie sú iba o voľbe – vlastné alebo umelé. Zubné korunky dokážu vrátiť krásu poškodenému zubu, dokonca dokážu zuby urobiť krajšími, než boli pôvodne.
Niekedy nám príroda nadelí zuby, ktoré nie sú práve reprezentatívne. O zuby tiež môžeme jednoducho prísť pri športe, rôznych úrazoch, ale aj pri neopatrnosti pri jedle. Jedno nesprávne zahryznutie, kôstka zabudnutá v čerešni, a sme bez zubu. Moderné korunky našťastie naše zuby opäť vrátia do dokonalého stavu. Moderné sa vyrábajú z materiálov, ktoré vypadajú veľmi prirodzene. Že nejde o pravé zuby už nepoznáte ani pri UV svetle.
Korunky sa nasadzujú vždy na pahýľ zubu
Takže pokiaľ máte nalomený, alebo kazom zničený zub, chorú časť stomatológ odbrúsiť, urobí si otlačok, a na pahýľ nechá vyrobiť perfektne sediacu zubnú korunku. Čo keď nám už nezostane žiadny kúsok zubu? Aj s tým si stomatológ poradí. Vystačí mu v zube koreň. Kvalitne ošetrí a vyplní koreňové kanáliky a následne do koreňa osadí nadstavbu, na ktorú sa potom nasadí zubná korunka.
Ak už nemáme zachrániteľný ani koreň, riešením je implantát. Je to vlastne skrutka závit osadený do koreňa, do ktorého sa potom osadí skrutka a tá slúži ako pahýľ pre korunku.
TIP: Porovnání jednotlivých typů rovnátek: https://www.rovnatka.cz/srovnani-typu-rovnatek/
Materiály zubných koruniek
Moderné korunky sa vyrábajú z keramiky, obvykle sú vystužené kovom. Existuje ale aj bezkovové riešenie. Ďalšou možnosťou sú zirkónové korunky. Výroba koruniek chvíľku trvá. Nemusíte sa však báť, že zostanete bez zubov. Riešia to dočasné živičné korunky, ktoré sa nasadia do doby, než máte vyrobenú svoju trvalú zubnú náhradu. Dočasné korunky je vhodné používať aj vtedy, keď je ešte zub pod korunkou nutné doliečiť.
Používanie zubných koruniek je základom záchovnej stomatológie
Dôležité je zachovať trebárs aj len časť zubu, jeho pahýľ či koreň. Vždy ide o jednoduchšie a lacnejšie riešenie, než pri použití implantátu.
Leave a Comment