Bolo by krásne mať neobmedzený priestor na bývanie a neobmedzený rozpočet… Ale aj menšie izby môžu byť útulné a vkusné, ak poznáte tie správne triky. Veci schovajte do úložných priestorov v skrini či pod posteľou. Dobre si premyslite kúpu najväčších kusov nábytku – pôjdu s vami do väčšieho alebo chcete iba lacné a dočasné riešenia? Napokon to neprežeňte s doplnkami a užívajte si svoju novú izbu. Ako na to?
1. Dobré základy – čistota a farby
Presťahovali ste sa do spoločnej domácnosti, ale spálňa je príliš malá? Na začiatku investujte do vypratania bytu. Povedzme si to úprimne, pri každom sťahovaní nechávame za sebou v byte tie najhoršie kúsky nábytku, ktoré už nechceme. Špinavé koberce, nemotorné skrine, nadrozmerné rámy postelí alebo neobľúbený televízor. Presne tak to urobili aj majitelia bytu pred vami a pokiaľ nechcete absolvovať desiatky ciest s odpadom na zberný dvor, nechajte to na niekoho iného. A vám ostane viac energie a elánu do vyberania nábytku a dekorácií.
Najskôr však vyberte podlahu a farby stien. Aj keď milujete farby a vzory, v malej spálni voľte skôr bielu alebo svetlé pastelové odtiene. V ideálnom prípade ponecháte tri steny biele a farebný akcent zvolíte iba na jednej stene. Či už pôjde o jednoliaty náter, ozdobný náter alebo tapetu, v malom priestore je vhodnejší chladný odtieň, napríklad modrý, zelený alebo šedý.
2. Aké funkcie bude mať vaša spálňa
Skôr ako sa pustíte do nakupovania nábytku, ujasnite si, čo všetko chcete v spálni robiť. Pokiaľ bude mať iba odpočinkovú funkciu, budete k nej pristupovať inak ako v prípade, že v nej chcete občas aj pracovať alebo líčiť sa. A celkom inak bude vyzerať spálňa pre dieťa či pre študenta.
Ak ste v byte dvaja, voľte veľkú pohodlnú posteľ a minimalistické nočné stolíky – ideálne iba maličké poličky na stene. Pracovný kútik si zariaďte v obývačke a skúste sa vzdať aj toaletného stolíka. Spálňa je oázou oddychu a preto v páre nerobte kompromisy a doprajte si najmä priestor na pohodlie. Počet kusov nábytku znížte v malej spálni na minimum.
Ak je spálňa určená pre jednu osobu, investujte do drevenej postele 90 x 200 cm. Na pohodlný spánok viac priestoru nepotrebujete a v miestnosti vznikne viac miesta na pohyb. Aby ste boli ráno skutočne odpočinutí, voľte kvalitné matrace 90 x 200 cm, pretože viac ako rozloha postele je dôležitá správna opora chrbtice a hlavy.
3. Atmosféra
Zatiaľ sme sa o malej spálni rozprávali v praktickej rovine. Útulnosť majú však na svedomí drobnosti, ktoré vytvárajú atmosféru v celej izbe. Dáni majú na to vlastný pojem hygge, teda hrejivý pocit pri srdci, keď sa cítime ako pod teplou dekou pri praskajúcom ohníku v krbe.
Hygge podporujú najmä sviečky a svetielka, ktoré vás naladia na romantické chvíle alebo na príjemné sledovanie filmu bez ostrého stropného svetla. Patria k nemu aj vône, ktoré vám môže vytvoriť jednoduchý difuzér. A samozrejme, kvety. Vyčistia vzduch od škodlivých látok, dokonca aj od tých, ktoré sa nachádzajú v nábytku v podobe rôznych lepidiel a postupne sa uvoľňujú do vzduchu.
4. Štruktúry zaujímavé pre zrak aj hmat
Už sme hovorili o tom, že malej spálni prospeje menší počet farieb a svetlejšie tóny. Vyhrajte sa preto s rôznymi štruktúrami a povrchmi. Na posteli môžete skombinovať lesklý ozdobný vankúš s kožušinovým. Cez paplón si môžete prehodiť deku s obrovskými očkami, pletenú tzv. chunky vzorom.
Vhodne umiestnené zrkadlo dokáže dodať priestoru viac svetla. A ak chcete spálňu využívať na regeneráciu, nedajte sa zlákať televíziou a zo svojej spálne ju vylúčte. Namiesto toho môžete nad posteľ zavesiť veľký obraz alebo ozdobiť kút izby akváriom.
Obrázky: pexels.com
Leave a Comment