Elektrocentrála bola kedysi skôr luxusom, dnes je však nevyhnutnosťou pre väčšinu obchodných, logistických a priemyselných prevádzok. Prečítajte si, ako zvoliť jej vhodný typ, výkon a ako pri investícii do nej ušetriť.
Očakávate výpadok elektriny? Využite prenájom elektrocentrály
Vďaka implementácii moderných technológií v elektrických rozvodných sieťach, sú servisné zásahy spojené s prerušením dodávok energie čoraz zriedkavejšie. To platí aj pre náhle výpadky spôsobené poruchami zariadení. Výpadkom v dôsledku preťaženia siete či úderov blesku do vedenia sa však aj tak nevyhneme.
Na druhej strane, moderné technológie robia rôzne odvetvia ekonomiky čoraz závislejšími od spoľahlivých dodávok elektriny. V minulosti bola elektrocentrála mimo citlivých prevádzok (napr. v chemickom a potravinárskom priemysle či cementárňach) skôr luxusom.
Dnes sa bez elektrocentrály nezaobídu ani automobilky, väčšie administratívne budovy alebo maloobchodné predajne. Vo väčšine z nich si našla svoje miesto pevne umiestnená stacionárna elektrocentrála. Tá sa v prípade výpadku elektriny sama naštartuje a jej dodávku tak obnoví do niekoľkých sekúnd.
Majitelia prevádzok, ktorí nechcú investovať, využívajú krátkodobý prenájom elektrocentrály. Vďaka nemu vykryjú plánované výpadky dodávok elektriny alebo dočasne zvýšené nároky na dodávaný výkon.
Nie je elektrocentrála ako elektrocentrála
Na trhu nájdete stovky, ak nie tisícky modelov elektrocentrál s najrôznejšími parametrami. Najdôležitejším je výkon, ktorý by ste mali predimenzovať o 30 – 50 % oproti výkonu, ktorý v skutočnosti potrebujete (kvôli rozbehovým prúdom elektromotorov a spotrebičov s elektronickými zdrojmi).
Elektrocentrály sa delia podľa vyhotovenia:
Rámová elektrocentrála – Je vybavená ochranným rámom (odtiaľ názov) a prenosná, s výkonom do cca 20 kW. Využíva sa najmä na staveniskách a v prípadoch, keď je dôležitejšia mobilita než výkon.
Stacionárna elektrocentrála – Vďaka hmotnosti od cca 300 kg je určená na pevné umiestnenie na mieste využitia. Často býva vybavná aj kapotážou pre zvýšenie odolnosti voči dažďu a zníženie hlučnosti. Výkon začína niekde na 9 kW a končí na tisíckach kW.
Pojazdná elektrocentrála – Ide o stacionárnu elektrocentrálu na podvozku, môžete ju ťahať za autom ako príves.
Nechcete investovať? Pomôže vám požičovňa stavebných strojov
Obstaranie stacionárnej elektrocentrály vrátane inštalácie sa môže vyšplhať na tisícky až desiatky tisíc eur. Ak vaša prevádzka nie je citlivá na výpadky elektriny, riešením pre vás môže byť požičovňa stavebných strojov, ktorá vám elektrocentrálu prenajme na potrebný čas za zlomok ceny.
Leave a Comment