Vymenili ste klasické gastro vybavenie za eko obaly a chcete urobiť vašu reštauráciu ešte zelenšou? Začnite upratovať ekologickejšie. Ako na to?
Počet zákazníkov reštaurácií, ktorým záleží na tom, aby jedli kvalitné potraviny z trvalo udržateľných zdrojov, rastie. Dopytu po udržateľnejších reštauráciách sa prispôsobujú aj samotné prevádzky – pripravujú viac rastlinných jedál z lokálnych a sezónnych zdrojov, používajú ekologické gastro vybavenie a eko obaly a snažia sa zelenšie upratovať.
Snažíte sa o zvyšovanie ohľaduplnosti k planéte vo svojej gastro či domácej kuchyni voľbou lokálnych a sezónnych surovín, ktoré sú organicky pestované? Robíte správnu vec. Avšak nezabúdajte na to, že “chémia” sa nachádza aj v čistiacich prostriedkoch používaných pri upratovaní kuchyne. Ako upratovať ekologickejšie a mať dokonale čistú gastro kuchyňu?
Prejdite na ekologickú drogériu
V dobrých obchodoch ponúkajúcich gastro zariadenie nájdete okrem bežných čistiacich prostriedkov aj ekologické. Skôr, ako ich kúpite, dôsledne si prečítajte etiketu. V prípade, že nemáte celkom jasno v zložení konkrétneho produktu, neváhajte kontaktovať predajcu.
V rámci nákupu ekologickej drogérie preferujte veľké balenia, ktoré sa dajú ľahko preliať do nádob s dávkovačom. Týmto spôsobom zároveň ušetríte za poštovné a balné a prispejete k zníženiu uhlíkovej stopy tým, že realizujete jednu veľkú objednávku namiesto niekoľkých menších.
Ďalšou možnosťou je čistenie gastro kuchyne prírodnými prostriedkami, ako napríklad octom, kyselinou citrónovou, jedlou sódou či esenciálnymi olejmi.
Dezinfikujte účinne, ale šetrne
Medzi šetrnejšie dezinfekčné prostriedky patrí napríklad peroxid vodíka. Je známy tým, že ničí mnohé baktérie a plesne. Alternatívou sú dezinfekcie na báze jódu. Za vyskúšanie stoja aj esenciálne oleje. Antivírusovými a antibakteriálnymi účinkami disponuje čajovníková silica, poprípade esenciálny olej z červeného pomaranča.
Nezabúdajte na pravidelnú dezinfekciu povrchov, na ktorých pracujete s potravinami, ale aj dotykových plôch, ako sú kľučky, rukoväte na chladničke, tlačidlá na mikrovlnnej rúre a podobne.
Znížte množstvo komunálneho odpadu
S čistotou v gastro kuchyni do veľkej miery súvisí obmedzenie produkcie odpadu, následne jeho triedenie. Ak využívate vo svojej kuchyni jednorazové plastové nádoby, napríklad na uskladnenie potravín, vymeňte ich za eko obaly. Keď doslúžia, dajú sa recyklovať. Klasické mikroténové vrecká a vrecia na odpad plnohodnotne nahradia rozložiteľné alternatívy.
Do blízkosti kuchyne umiestnite nádoby na recyklovanie odpadu, poprípade aj kompostér, aby mali k nemu zamestnanci kuchyne blízko.
Množstvo odpadu v kuchyni sa dá znížiť aj efektívnejším plánovaním a nakupovaním potravín, čím zároveň ušetríte. Vyškolte v tomto smere svoj personál.
Upratujte pravidelne a dôsledne
Kuchyňa musí po pracovnej dobe zostať čistá. Navyše raz do týždňa je nutné dôsledne vyčistiť chladničku a odstrániť z nej potraviny po dátume spotreby, ďalej odvápniť rýchlovarné kanvice, vyčistiť kávovar a podobne. Podľa potreby treba čistiť aj smetné koše či obkladačky v kuchyni.
Raz do mesiaca je nutná dôkladná dezinfekcia celej kuchyne. Môžete do nej zapojiť zamestnancov, avšak efektívnejšie je najať si externú upratovaciu firmu, ktorá sa špecializuje na čistenie a dezinfekciu kuchýň.
Naučte zamestnancov správne si umývať ruky
Správna technika umývania rúk vtedy, keď je to potrebné, je nevyhnutnosťou v prípade, že chcete mať gastro kuchyňu čistú a hygienickú. Zamestnanci kuchyne pracujú s rôznymi potravinami a dotýkajú sa povrchov v kuchyni, čiže jedlo i gastro zariadenie sa môžu ľahko kontaminovať. Zamedziť sa dá tomu pravidelným a dôsledným umývaním rúk.
Leave a Comment