Zdravie

Canisterapia – nová forma terapie

V súčasnosti sa rodí čoraz viac autistických detí, detí s Downovým syndrómom, hyperaktívnych detí, detí s detskou mozgovou obrnou a inými možnými poruchami. Mnohí z vás sa určite zaujímali o to, prečo to tak je. Za čias našich starých rodičov sa s týmito chorobami lekári takmer vôbec nestretávali. Dnes? Dnes ich je čoraz viac a viac. Postupným vývojom a hľadaním spôsobov, ako aspoň zmierniť následky týchto chorôb prišiel na svet nový typ terapie – canisterapia. Práve táto terapia bude témou nasledujúcich riadkov.

shutterstock_128477141

Čo je to canisterapia?

Ako sme si už vyššie spomenuli, je to nový druh terapie. Pri tejto terapii je nevyhnutná prítomnosť psa domáceho. Práve preto je názov tejto terapie odvodený od Canis familiaris, čo je po latinsky pes domáci. Pri tejto terapii sa využíva pôsobenie psa domáceho na psychickú, fyzickú a sociálnu pohodu človeka. Je to pomocná psychoterapeutická metóda v situáciach, keď všetky ostatné metódy zlyhávajú. Dalo by sa povedať, že canisterapia je vlastne nenásilná forma rehabilitácie. Ako len presvedčíte dieťa, aby s vami spolupracovalo trebárs pri Vojtovej metóde? Pri hádzaní loptičky si hyperaktívne dieťa neuvedomí, že vlastne podstupuje liečbu.

Ako pes pôsobí na dieťa?

Pes pôsobí na dieťa rôznymi spôsobmi. Pes vplýva na dieťa tým, že:

  • učí ho ohľaduplnosti,
  • ničí pocit izolovanosti,
  • podporuje empatiu k okoliu,
  • zbavuje ho fóbií,
  • zlepšuje motoriku a motivuje ho k pohybu,
  • uvoľňuje svalový tonus.

Canisterapia pôsobí naozaj blahodárne a je účinnejšia ako mnohé ďalšie terapie. Ak máte aj vy doma postihnuté dieťa s poruchami, ktoré sme si spomínali hneď na začiatku, snažte sa nájsť kontakt na osoby, ktoré sa canisterapii venujú. Uvidíte, že zdravotný stav vášho dieťatka sa výrazne zlepší.

Na záver by sme si ešte dodali, že Canisterapia nie je len hra s klientmi. Pri canisterapii musia byť prítomní vycvičení psi a ich psovodi. Psík musí byť na canisterapiu pripravený a vycvičený. Pri pacientovi je vždy prítomná rehabilitačná sestra a psychológ, ktorý pozná stav pacienta.

Leave a Comment