Niektorí si všímajú starnutie pribúdajúcimi vráskami, šedivými vlasmi alebo pribúdajúcimi kilami na váhe. Žiaľ, mnohokrát spolu s takýmito znakmi pribúdajú u starších ľudí aj zdravotné komplikácie. Narastá množstvo cukrovkárov, infarktov alebo problémov s trávením.
Okrem takýchto problémov môžete spozorovať zmeny aj na svojom tele a to v niektorých prípadoch nepríjemným spôsobom. Stalo sa behanie na toaletu aj vaším každodenným problémom? Tiež sa vám stane často nehoda a vy neustrážite svoj močový mechúr? Žiaľ, aj takéto príznaky patria k ochoreniu menom inkontinencia.
Ochorenie nielen u starších
Inkontinencia je jedno z veľmi rozšírených ochorení medzi staršími ľuďmi. Ohrozuje najmä ženy, no nevyhýba sa ani mužom. Inkontinencia znamená v normálnej reči ochorenie úniku moču, ktorý človek nedokáže regulovať. Toto ochorenie vzniká oslabnutím svalstva panvového dna, ktoré neudrží moč. Tak sa stane človeku nepríjemná nehoda.
Svalstvo môže ochabnúť nielen pribúdajúcim vekom, ale napríklad aj zlou životosprávou. U žien rozoznávame aj únik moču v tehotenstve žien, alebo pri mužoch pri ochorení prostaty. V rámci ochorenia si môžete všimnúť problémy postupne, na začiatku je to napríklad častejšie nutkanie na toaletu, slabý únik moču. Tieto symptómy často neoznačujeme ako zdravotný problém.
Zdravotný stav sa vám môže zhoršovať postupne pomaly, ale aj veľmi rýchlo – napríklad pri autonehodách alebo iných úrazoch – keď razom ostanete odsúdený na zdravotnícke potreby pre nekontrolovateľný únik moču. Nedá sa odhadnúť, ako bude ochorenie prebiehať, no môžete sa snažiť toto ochorenie eliminovať.
Najlepším krokom pri takomto ochorení je, samozrejme, návšteva odborného lekára. Ten vám dokáže presne odhadnúť, akú liečbu potrebujete a poradí vám aj to, aké pomôcky si máte vybrať. Základným krokom pri liečbe inkontinencie sú cviky na posilnenie panvového dna.
Znamená to používanie určitých cvikov na zlepšenie funkcie svalstva, ktoré má na starosti zadržiavanie moču a ich činnosť pri malej potrebe. Popri takýchto cvikoch môže lekár predpísať pacientovi liečbu tabletkami alebo elektroliečbu.
Elektroliečba zahŕňa stimuláciu svalov, ktoré nefungujú ako zdravé svaly. Prebúdza ich tak k obnove ich funkcie. Pokiaľ nezaberajú tieto kroky liečby, môže lekár navrhnúť aj staršej osobe možnosť operácie.
Samozrejme, popri liečbe pacient prehodnotí svoju životosprávu a snaží sa zdravo žiť. Taktiež príjem tekutín je v tejto etape veľmi dôležité zapisovať a regulovať, tak aby si pacient našiel svoj systém a vedel odhadnúť, koľko tekutín má vypiť, aby dokázal stihnúť ísť na malú potrebu.
Popri celej liečbe už aj od začiatku riešenia problému musí pacient používať zdravotnícke pomôcky. Ochranné produkty na inkontinenciu bývajú predpísané od lekára a najčastejšie sa kupujú v lekárni. Ale aké pomôcky by pre vás mohli byť tie najlepšie?
Hlavne si to vyskúšajte
Pri hľadaní najvhodnejšej kategórie savých pomôcok sa poraďte so svojím lekárom. Kategória závisí od množstva uniknutého moču za určitý čas. Výhodou v začiatkoch boja s inkontinenciou je možnosť vyskúšať si ochranné pomôcky od niektorých dodávateľov.
Cez internetovú stránku môžete sebe a inej staršej osobe nie len objednať ochranné pomôcky, ale si aj vyskúšať vzorky inkontinenčných pomôcok zadarmo. Tie si následne vyskúšate a sami ohodnotíte, či vám daná vzorka ponúka dostatočnú ochranu pred pretečením.
V rámci ponúk máte k dispozícii produkty pre ženy aj mužov. Všetky sú prispôsobené vášmu telu a sú vytvorené pre pohodlné nosenie. Pri slabom úniku moču si vyberte ochranné vložky, ktoré ochránia pred pretečením a eliminujú zápach. Tak ako aj pri normálnych vložkách máte na výber slim, čiže tenké vložky a normálne vložky.
Ak by vám ochranné vložky nestačili, vyskúšajte vyhľadať ochrannú spodnú bielizeň, ktorá vyzerá ako nohavičky. Takáto ochranná spodná bielizeň je výborným riešením, ak vám je nosenie vložky nepohodlné, ale zároveň nechcete, aby niekto vedel, že ochrannú bielizeň nosíte. Poskytuje ochranu pri miernom, ale aj stredne ťažkom úniku moču. Nemusíte sa tak zaručene obávať pretečenia ani pri dlhšom období nosenia.
Ochranná spodná bielizeň je na dotyk ako bavlnka a vy sa budete cítiť príjemne. Ak by vám takéto nohavičky nevyhovovali alebo nestačili, máte na výber podobnú úpravu ochrannej bielizne v podobe nohavičiek. Ochranné nohavičky majú zvyčajne zosilnený pás, čiže ich môžete využiť aj pri ťažšom úniku moču. Svojou elasticitou sa môžu nohavičky zväčšiť aj zmenšiť na akúkoľvek veľkosť.
Výhodou takýchto nohavičiek je aj bezpečný systém likvidácie po použití, čiže sa nemusíte ničoho obávať. Nielenže nikto na vás nohavičky pri ich nosení neuvidí, ale taktiež vám zaručí diskrétnosť pri ich vymieňaní či vyhadzovaní.
Pokiaľ by vám tieto produkty nestačili, môžete si pozrieť aj iné produkty pre ťažší únik moču a kompletnú ochranu pri inkontinencii. Určite si nájdete ten pravý a vám pohodlný typ ochranných pomôcok.
Potom svoju pozornosť môžete upriamiť na druhú dôležitú vec pri inkontinencii – hygienu. Hygiena je pri ochorení inkontinencie veľmi dôležitá a na jej dodržiavanie sú vyvinuté špeciálne produkty. Na výber máte sprchový gél, šampón, krém na telo, ale aj ruky, vazelínu na ochranu a hydratačný krém na regeneráciu. Všetky produkty by ideálne mali obsahovať vitamíny a látky potrebné na hydratáciu, ochranu a regeneráciu namáhanej pokožky.
Pri používaní týchto hygienických produktov a zároveň správnych ochranných pomôcok si môžete svoj život užívať tak, ako doteraz. Nemusíte sa svojho ochorenia nijako obávať a hlavne by ste mali hanblivosť zaň úplne vynechať.
Leave a Comment