Zachytenie a skladovanie dažďovej vody, nazbieranej počas obdobia dažďov, je inteligentným a trvalo udržateľným riešením „suchých čias“. Navyše je pomerne ľahké, cenovo dostupné a vašim rastlinám a pôde skutočne pomôže. Prečítajte si o dôvodoch prečo je dobré skladovať dažďovú vodu.
Slovensko patrí ku krajinám s pomerne stabilným a výdatným zrážkovým úhrnom. A toho by bola škoda nevyužiť, no nie? Dažďová voda totiž môže tú pitnú nahradiť v mnohých smeroch – pri polievaní, umývaní či splachovaní WC a ďalších každodenných činnostiach.
Zásoba vody vždy po ruke
Keď príde ďalšie obdobie sucha, budete radi, že máte prístup k bezplatnému zdroju vody, ktorý bude slúžiť na zavlažovanie vašich rastliniek. To sa hodí najmä v južnejších a suchých regiónoch, kde aj rastliny tolerujúce veľké suchoty môžu mať problém, napríklad počas mimoriadne dlhých suchých letných období.
Vodu môžete skladovať v sudoch, prípadne v betónových nádržiach na dažďovú vodu, ktoré sa zdajú byť lepšou variantou najmä v prípade dlhodobého skladovania vody. Majú násobné väčší objem a voda v nich si udržuje stálu teplotu a nezávadnosť, nakoľko sú nádrže umiestnené pod zemou, bez prístupu slnečného svetla.
Nádrže sú cenovo dostupné
Investícia do nádoby na dažďovú vodu nie je veľká vzhľadom na úžitok, ktorý dokáže poskytnúť. Niektorým užívateľom bude stačiť niekoľko sto litrový sud, ktorý sa dá kúpiť za zhruba 40-50€ (samozrejme aj v závislosti na objeme).
Veľmi dostupné sú však aj nádrže na dažďovú vodu, vyrobené z kvalitného betónu. Na Jimko.sk ich napríklad nájdete v prevedeniach od 4000 až po 12 000 litrov, pričom ich cena nieje vôbec vysoká. Aj vzhľadom na pomer cena-výkon, respektíve cena-objem, sa investícia do kvalitnej betónovej nádrže určite vyplatí.
Dažďová voda prospieva pôde, rastlinám aj bielizni pri praní
Nie je voda ako voda a v prípade porovnania dažďovej a pitnej vody z našich kohútikov to rozhodne platí. Dažďová voda disponuje lepšími fyzikálnymi vlastnosťami a je vo väčšine prípadov mäkšia ako pitná voda. Mäkká voda nepodporuje usadzovanie vodného kameňa a je vo všeobecnosti vhodná na pranie, nakoľko vyžaduje použitie menšieho množstva pracieho prášku (prípadne saponátu v prípade umývania auta).
Aj v prípade zalievania záhonov je dažďová voda lepšou variantou. Nezasoľuje pôdu ako pitná voda, ktorá navyše býva chlórovaná, čo niektorým plodinám (rajčiny, kanadské čučoriedky) neprospieva. Bežná pitná voda má navyše tendenciu vytvárať vodný kameň, čo rozhodne nepadne vhod tryskám na vašom záhradnom rozprašovači.
Leave a Comment