Dodnes patrí ku kontroverzným formám ako prezentovať samého seba. Spoznajte históriu oblečenia zvaného mikina.
• Odevy s kapucňou sú po celé stáročia zdokumentované ako súčasť mužského aj ženského oblečenia. Štýl a formu tohto odevu možno vysledovať až do stredovekých čias, kedy tuniky s pripevnenou kapucňou boli bežným oblečením vtedajších mníchov. Podobný odev však celkom bežne nosili aj robotníci pracujúci vonku.
• Na území dnešného Anglicka sa odevy s kapucňou objavujú okolo 12.storočia. Pravdepodobne ich sem importovali Normani vedení Viliamom Dobyvateľom, ktorí v roku 1066 Anglicko dobyli. Akýsi voľne visiaci plášť bez rukávov a s kapucňou bol vtedy typickým oblečením Normanov.
• Moderné mikiny uzreli prvýkrát svetlo sveta v 30-tych rokoch minulého storočia. Ich výrobu mala na svedomí americká firma Champion, špecializujúca sa na výrobu oblečenia na voľný čas. Prvé mikiny boli určené predovšetkým pre robotníkov v štáte New York, ktorí pracovali v mrazivých podmienkach. Termín mikina ako taký však získal popularitu až v 90-tych rokoch 20.storočia.
• Obľúbenosť mikín vo svete začala dramaticky rásť v 70-tych rokoch. V tej dobe sa v New Yorku začala formovať silná hip-hopová kultúra, ktorá si mikiny „privlastnila“ ako jeden zo seba-definujúcich prvkov. Oblečeniu pomohol aj fakt, že sa objavilo v kultovom trháku filmov o Rockym ako bežná súčasť tréningového vybavenia špičkového boxera. Približne v rovnakom čase sa začali objavovať aj mikiny s logami univerzít.
• Mikina s kapucňou je pomerne kontroverzným oblečením, proti ktorému sa vznieslo niekoľko vĺn protestov. Napriek tomu bolo oblečenie prijaté širokou vrstvou spoločnosti. Do svojho šatníka mikinu zahrnula napríklad členka britskej kráľovskej rodiny Zara Phillips či zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, ktorý sa na verejnosti inak ako v mikine snáď ani neukáže.
Leave a Comment