V zimnom období sa s ňou aspoň raz stretne každý z nás. Prejavuje sa upchatým nosom, bolesťami hlavy, či mierne zvýšenou teplotou. Nádcha. Ako sa jej zbaviť čím skôr a získať späť svoju silu?
Čo je nádcha
Nádcha je vírusové infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Ide o zápal a opuch nosovej sliznice. Prenáša sa veľmi rýchlo – kvapôčkovou infekciou alebo dotykom. K bežným prejavom nádchy patrí bolesť hrdla, upchatý nos a neskôr výtok z nosa, bolesť hlavy, mierne zvýšená teplota, slabosť a únava.
Pri nádche je nos upchatý a sťažuje sa tak dýchanie, pacient má tendenciu dýchať ústami. Takto však môže nachytať ďalšie infekcie, keďže studený vzduch, mikroorganizmy alebo pele sa cez ústa dostávajú rovno do priedušiek. Preto nádchu netreba zanedbávať a pri prvých príznakoch je nutné začať ju liečiť.
Ako na nádchu?
Liečba nádchy spočíva v tlmení jej nepríjemných príznakov. S nádchou môžete zabojovať prírodne alebo pomocou voľne dostupných liečiv. Najúčinnejšie sú tieto:
- Na upchatý nos. Práve upchatý nos je azda najväčšou nepríjemnosťou pri nádche. Znemožňuje dýchanie najmä v noci a ruší pokojný spánok. Na upchatý nos je ideálny Olynth, ktorý je dostupný aj vo verzii pre deti. Zmierňuje opuch nosovej sliznice a urýchľuje jej hojenie.
- Na zvýšenú teplotu. Užívajú sa klasické lieky na báze paracetamolu alebo ibuprofénu, prípadne skúste nejaké nápoje.
- Pri bolestiach hlavy. Rovnaké liečivá ako pri zvýšenej teplote. Pozor na dodržiavanie dávkovania!
- Na podporu imunity. Vhodné sú výživové doplnky na podporu imunity a vitamín C.
- Pri bolestiach hrdla. Široký výber tabliet na cmúľanie, sprejov, či roztokov, aj na prírodnej báze.
A ako na nádchu prírodne? Medzi najlepšie prírodné lieky na nádchu určite patria cesnak a cibuľa. Pravdaže, nezabúdajte na pokoj na lôžku a nádchu vyležte aspoň počas prvých dní.
Zdroj obrázku: Kate Kultsevych / Shutterstock.com
Leave a Comment