Zdravie

Orientálny koriander – v kuchyni vám pomôže

Koriander pochádza z orientu, aj preto pre nás, obyčajných Európanov, má stále exotickú príchuť – zmes štipľavých, korenistých a zároveň sladkých chutí v jednom tóne. Okrem toho, že sa používa pri pečení, varení, má nezanedbateľné antibiotické vlastnosti. Veľkou výhodou tejto jednoročnej rastliny je, že môžete využiť každú jej časť – korene, semienka a aj listy. Koriander má dva druhy listov – tie delené listy, ktoré pripomínajú petržlen, majú pikantnú chuť a tie okrúhle majú zase petržlenovú chuť. Koriander je obľúbený hlavne v ázijskej a juhoamerickej kuchyni. Ako by ste ho mali pestovať?

shutterstock_129308411

Ako pestovať koriander

Chceli by ste využiť koriander v kuchyni? Aby sa mu u vás darilo, musíte mu vybrať slnečné miesto s priepustnou a zároveň výživnou pôdou. V ideálnych podmienkach môže dorásť až do výšky 60 cm. Nezabudnite ani na pravidelné polievanie, pretože koriander miluje vlhkú pôdu. Ak ho chcete pestovať iba kvôli lístkom, môžete ho pokojne zasiať aj do črepníku. Ak chcete používať aj jeho koreň, odporúča sa záhradka.

Koriander ako domáca medicína

Liečivé účinky majú aj listy, no účinnejšie sú semená. A s akými trápeniami vám pomôžu? Semená koriandru vám pomôžu proti plynatosti, žalúdočným kŕčom, zlému tráveniu, a keď budete semená žuť, osviežia vám dych. V prípade, že si vyrobíte roztok z koriandru, môžete ho použiť proti zápalom.

Koriander v kuchyni

Najemno nasekané koriandrové listy majú široké využitie hlavne v orientálnej kuchyni. Používajú sa na dochutenie mäsa, čatní, ale aj napríklad do hamburgerov, hot-dogov či sendvičov. Ich pikantná chuť dokáže dodať takýmto pokrmom úplne iný rozmer. Ak ich chcete používať pri varení, dajte ich do jedla tesne pred dokončením, aby vám celé jedlo kvôli listom nezhorklo. Semená aj korene sú najlepšie vysušené. Nechajte ich sušiť minimálne 2 týždne predtým, ako ich budete chcieť použiť.

Leave a Comment