Rozhodnúť sa, či byť celý život závislý od svojho zamestnávateľa, alebo rozbehnúť svoj vlastný biznis, môže byť pre mnohých naozaj náročné. Väčšina sa totižto hneď zamyslí nad tým, odkiaľ zoberie vstupný kapitál, potrebný na rozbehnutie podnikania. Áno, je to veľmi dôležitá otázka, pretože pre začiatok budete potrebovať naozaj vysoký obnos financií, no takisto je dôležité rozmýšľať aj ďalej. Aj po založení firmy je dôležité naučiť sa, ako efektívne hospodáriť s financiami. S tým vám môže pomôcť napríklad vklad peňazí na vhodne zvolený sporiaci účet.
Ako a kde vziať vstupný kapitál na podnikanie?
Hoci za úspešným začiatkom podnikania nestoja len peniaze, ale aj pracovná sila, know-how a čas, ktorý ste ochotný venovať na rozbeh svojich plánov, nebudeme si klamať, značný obnos finančných prostriedkov bude určite nevyhnutný.
Jednou z možností je čerpanie podnikateľského úveru, ktorý môžu využiť rovnako začínajúci podnikatelia na založenie firmy, ako aj tí, ktorí sa snažia o rozvoj svojho biznisu. Na výber máte buď investičné podnikateľské účty, z ktorých môžete financovať rôzne investičné potreby, úvery s konkrétnym účelom (napr. nákup tovaru) alebo bezúčelové spotrebné úvery, pri ktorých sami rozhodnete o tom, na čo získané peniaze využijete.
Začínajúcim podnikateľom môže čiastočne pomôcť aj štát, konkrétne úrad práce, pokiaľ ste na ňom zaevidovaný ako uchádzač o zamestnanie minimálne 3 mesiace. Po podaní žiadosti o príspevok sa musíte zúčastniť na niekoľkodňovom školení o základoch podnikania a na jeho konci zvládnuť jednoduchý test. Po jeho absolvovaní bude nasledovať vypracovanie a obhájenie podnikateľského plánu, na základe čoho rozhodne komisia o tom, či vám príspevok bude schválený. Výška tohto príspevku závisí od výšky nezamestnanosti vo vašom okrese a pohybuje sa v rozmedzí od 2 714 do 4 342 eur. Viac informácií vo veci jeho získania si môžete zistiť na príslušnom úrade v mieste svojho bydliska.
Ako pokračovať po získaní vstupného kapitálu?
V prípade, že sa vám podarilo získať dostatok financií na vaše podnikateľské zámery, treba sa zaoberať aj ďalšími dôležitými vecami. Otázka financií je totiž dôležitá nielen na začiatku podnikania, ale počas jeho celého trvania. Nevyhnutný je preto výber vhodnej banky na založenie si podnikateľského účtu.
Pri zakladaní podnikateľského účtu môžete byť zo začiatku mierne zmätený zo širokej ponuky účtov jednotlivých bánk. Ak sa v tejto oblasti nevyznáte, vyhľadajte pomoc finančného poradcu. Minimálne sa však zamerajte na to, aby ste za založenie a vedenie účtu neplatili zbytočné poplatky, uistite sa, že v cene účtu budete mať všetky potrebné služby – ideálne bezplatne, alebo si vyberiete tie, ktoré budete reálne využívať. Takisto si zistite počet možných transakcií na účte, pretože tie bývajú v niektorých bankách obmedzené a každá platba navyše môže byť spoplatnená. Výhodou je to, že mnohé banky v súčasnosti ponúkajú podnikateľský účet úplne zadarmo pri splnení určitých podmienok.
Podarilo sa vám vaše podnikanie úspešne rozbehnúť, tak čo teda ďalej?
V podnikaní sa vám darí a vy už máte na účte celkom slušnú našetrenú sumu? Keďže s pojmom inflácia ste sa už určite stretli, nie je veľmi výhodné držať si peniaze stále na účte a čakať, na čo ich jedného dňa miniete. Často však mnohí z nás hľadajú bezpečný alebo ideálny spôsob investovania či sporenia, no nakoniec sa nám žiaden z nich nepozdáva natoľko, aby sme s financiami aj niečo urobili. A to je chyba, pretože aj menší alebo len celkom drobný zisk je lepší ako žiaden.
Jednou z možností, ako efektívne zúročiť vaše voľné peňažné prostriedky, je využívať sporiaci účet pre firmy. Sporiace účty bývajú najčastejšie súčasťou tých bežných, takže sú bez poplatkov za ich samostatné zriadenie a vedenie. Podľa potreby tak máte možnosť presúvať svoje financie z bežného účtu na sporiaci a naopak. Vyberajte si účty, ktoré sú bez viazanosti a bez minimálneho vkladu a zostatku. Pri väčšine sporiacich účtov sa výška úrokovej sadzby pohybuje okolo 0,01 % ročne.
Ďalšou z možností efektívneho hospodárenia s financiami sú podielové fondy. Dostupné sú naozaj pre každého a prostredníctvom vkladu peňazí do podielových fondov môžete sebe aj svojej rodine do budúcna zabezpečiť oveľa komfortnejší život. V rámci podielových fondov sú vaše finančné prostriedky – investície spájané s peniazmi investorov a fond ich ďalej investuje. Váš podiel, teda hodnotu vašej investície, reprezentujú tzv. podielové listy. Na výber máte, samozrejme, viacero spoločností, do ktorých môžete svoje peniaze vložiť a na začiatok, ak sa bojíte straty, pokojne môžete investovať len menšie čiastky. To, ako je s vaším majetkom vo fonde nakladané, kontroluje investičná spoločnosť a, samozrejme, aj centrálna banka. Vývoj svojich investícií do fondu si môžete následne kontrolovať aj prostredníctvom internet bankingu. Vďaka podielovým fondom máte možnosť nahliadnuť do širokej škály investičných stratégií a obchodovať aj s naozaj drahými vecami
Leave a Comment