Komerčné články Praktické tipy

Zaistí herný notebook plnohodnotný herný zážitok?

Herný notebook je zariadenie so špecifickými parametrami. Čo všetko by mal spĺňať a koľko peňazí si máte na taký počítač pripraviť?

Výkon nadovšetko

Kľúčovou otázkou je výkonnosť takéhoto notebooku. Platí, že čím výkonnejší, tým lepší. Zároveň je nutné si uvedomiť, že notebook sa nemôže výkonom v rovnakej cenovej kategórii nikdy vyrovnať hernému PC.

Notebook je tak na mieste si zaobstarať predovšetkým vtedy, keď neriešite rozpočet na zariadenie a nevadí vám, že si za rovnako výkonné zariadenie priplatíte. Prípadne ak jednoducho trváte na tom, aby bolo vaše zariadenie mobilné.

Obsah obrázku osoba, muž, interiér, stůl  Popis byl vytvořen automaticky

Je však nutné si zároveň uvedomiť, že notebook na hry trpí nešvárom v podobe nižšej výdrže na batériu, čo naopak bude mobilitu do určitej miery obmedzovať.

Výkon notebooku pevne určujú predovšetkým nasledujúce komponenty:

Grafická karta

Za jeden z najdôležitejších parametrov každého herného notebooku možno považovať grafickú kartu. U dnešných notebookov má zmysel trvať výhradne na karte dedikovanej.

Medzi hlavných dodávateľov grafických kariet sa radí značka nVIDIA. V mierkach tohto dodávateľa patrí k najvyšším modelovým radom karty GeForce RTX. Podobne si môžete zaobstarať aj grafickú kartu od výrobcu AMD.

Tu by sa hráči mali predovšetkým zamerať na AMD Radeon R9, čo je opäť najvyšší modelový rad schopný zvládnuť aj najnáročnejšie nové tituly.

Procesor

Vo svete procesorov existujú dvaja majoritní výrobcovia, a to AMD či Intel. Rozdiel je v tom, že procesory Intel bývajú na jedno jadro výkonnejšie. U procesorov AMD zase spravidla jadier nájdeme viac.

K najvýkonnejším produktovým radom tak v súčasných mierkach patrí Intel Core i9, prípadne AMD Ryzen 9. Tieto procesory uspokoja aj tých najnáročnejších hráčov.


RAM

Úplne nutné je zaobstarať si najmenej 8 GB RAM. Pochopiteľne čím väčšiu rezervu si môžete dovoliť, tým lepšie. Za akési optimum možno u herného notebooku považovať 16 GB RAM. Ak si to môžete dovoliť, zvoľte si 32 GB RAM.

Vzhľadom k tomu, že pamäť je rozšíriteľná, pretože notebooky majú na tento účel ďalší slot, môžete si vyššiu pamäť dokúpiť do svojho zariadenia i neskôr.

Obsah obrázku interiér, zelená, vsedě, stůl  Popis byl vytvořen automaticky

Disk

Dnes sa už uprednostňujú SSD. Nemusí to byť však univerzálne vhodné riešenie, pretože SSD stále oproti klasickému HDD ponúknu nižšiu kapacitu za vyššie ceny. Hráči však často potrebujú uchovávať väčšie množstvo dát.

Preto sa im oplatí mať v zariadení klasický disk a SSD kvôli rýchlejšiemu načítaniu systému. Ak túto možnosť nemáte, kúpte si aspoň k SSD externý disk. Aby bol disk primerane rýchly, zvoľte si otáčkový disk s najmenej 7200 otáčkami, nie pomalší.

Cena

Cena nového herného notebooku nie je v hornej hranici prakticky nijako obmedzená. Najdrahšie notebooky stoja aj niekoľko tisíc eur. Ak trváme na dobrom pomere ceny a výkonu, všeobecne sa bude jednať o zariadení v cenovej relácii okolo 1000 eur.

Leave a Comment