Podľa UNICEF , „Takmer miliarda ľudí vstúpila do 21. storočia, bez toho, aby si prečítala knihu a takmer dve tretiny z nich sú ženy.“
Čítanie je dnes naozaj nemoderné (podľa výskumov) a keď ľudia vidia osobu s knihou, pomyslia si svoje. Žiaľ je to naozaj smutné, pretože vďaka tejto činnosti sa rozvíja naša gramotnosť. Na základe toho možno vidieť, prečo je tak veľké percento ľudí na svete nedostatočne odborne zdatných. Pokiaľ by však išlo len o profesionálnu zdatnosť, nebola by to až taká katastrofa. Horšie je to v prípade páchania trestných činov a kriminality, ktorá je úzko spätá s nevzdelanosťou a minimálnou úrovňou čitateľských schopností.
Viac ako 70 % väzňov je na úrovni štvrtej triedy
Podľa štatistiky sa uvádza, že negramotnosť a zločin spolu úzko súvisia. Ministerstvo spravodlivosti uvádza, že: „Väzba medzi akademickým zlyhaním a kriminalitou, násilím a trestnými činmi je zapríčinená zhoršeným čítaním.“ Z iných štatistík vychádza, že :
- Viac ako 70% väzňov v amerických väzniciach nezvládne čítať obsah v úrovni štvrtého stupňa základných škôl.
- Na Slovensku sa kniha nestáva predmetom záujmu u viac ako tretiny obyvateľov.
- V celosvetovom meradle sa dá povedať, že osoba ktorá ročne číta 15 minút denne, takto zvládne dostať do hlavy (prečítať) 1 milión slov.
Ani investície do tohto odboru na tom nie sú príliš dobre. Literárne náklady sú v porovnaní s tými na zdravotnú starostlivosť razantne nižšie, čo je naozaj nelichotivé zistenie. Kde však hľadať príčinu toho, že sa nám vôbec nechce čítať? Odpoveď na túto otázku asi tak jednoducho nezískame, pretože je to zapríčinené vplyvom viacerých faktorov, ktoré sa u každého prejavujú inak.
TIP: Ako sa píše – e-mail, email, mail alebo mejl? Čo je správné?
Slávne osobnosti, ktoré si čítanie kníh neodpustia
Kniha je pritom dokonalý prostriedok, ktorý posilňuje našu pamäť, rozvíja fantáziu a umožní nám dostať sa do imaginárneho sveta. Možno by sme sa mohli inšpirovať slávnymi osobnosťami, ktoré čítanie pokladali naozaj za dôležitú súčasť svojho života.
Abraham Lincoln a Nelson Mandela zmenili svet vďaka svojim myšlienkam. Známi boli však aj tým, že pravidelne čítali knihy. Indický premiér Narenda Modi čítal knihu vždy pred spaním aj napriek tomu, že je to osobnosť, ktorá má omnoho menej času než bežný človek.
Kniha vám môže pomôcť nájsť pravý zmysel života. Je to praktický spoločník, s ktorým sa môžete smiať a zároveň aj plakať. Kniha vás nikdy nebude súdiť a pritom vás všetko naučí.
Leave a Comment