Môžete sa o tom presvedčiť aj na vlastné oči a vyskúšať si to, ako náhle dočítate tento článok. V súčasnej dobe sa veľmi často preferujú špeciálne techniky maľovania a kreslenia predtlačených vzorov, kde je už len na vašej fantázii, ktoré farebné kombinácie zvolíte. Malo by to pomôcť odbúrať váš stres a odpútať myseľ od aktuálneho diania, ktoré nemusí byť práve ideálne.
Jednoduchšia metóda vyfarbovania
Každá osobnosť je iná a nie vždy sa všetko dá zvládnuť. V určitých prípadoch sa viacerí výtvarníci zhodujú na tom, že takéto spôsoby relaxácie nemusia byť antistresové, práve naopak môžu spôsobovať ešte viac nervozity. Existuje však aj iná metóda a dalo by sa povedať, že je oveľa jednoduchšia. Vyskúšajte šrafovanie a vaša spokojnosť bude veľká.
Reálne obrazy
Základ tejto metódy je podobný antistresovému vyfarbovaniu, no tu ide o reálne tvary a kontúry ľudskej tváre, iných častí tela a objektov. Jednoducho si môžete vytvoriť originálne umelecké dielo pomocou vlastných rúk.
V čom sa skrýva podstata šrafovania?
Na začiatok je dôležité poznať tri základné odtiene, ktoré musíte dosiahnuť tlakom na ceruzku, alebo si jednoducho vyberiete tri rôzne a možno príbuzné farby pasteliek a fixiek. „Šrafovačky„ nájdete určite aj na internete a podľa predlohy si ich môžete vytlačiť. Potom je už len na vás, akú cestu si zvolíte. Tiež sa dajú vytvoriť aj z vašej fotografie, pokiaľ sa pohráte s filtrom fotografií v mobile. Musíte mať bielu plochu a len základné obrysy objektu.
Každá farba má svoje označenie
Tento spôsob vyfarbovania je založený na tom, že celý obrázok má len základné tvary, ktoré poznáte z klasických omaľovaniek pre deti. Tu je však výhodou to, že sú jednotlivé políčka označené číslom od 1 do 3. Ku každému číslu si potom musíte zvoliť jednu farbu, alebo silu tlaku na ceruzku.
Jednotka je vždy najtmavšia a často je to čierna farba. Ostatné dva odtiene sú už na vás. Vždy s vyšším číslom prichádza svetlejší. Teda 2 bledší odtieň od jednotky a trojka bledší odtieň od dvojky.
Pred tým, než začnete tvoriť konkrétne umelecké dielo, mali by ste si to vyskúšať na nečisto.
Ešte je dôležitý aj smer šrafovania – vyfarbovania, tieňovania rovnými čiarami.
Veľké plochy šrafujte cez kratší smer, pretože dlhé, rovné čiary sa robia dosť ťažko aj umelcom.
Ak chcete šrafovať a meniť hustotu farby, tiež pomôžu väčšie rozstupy medzi jednotlivými čiarami a ich konkrétna hrúbka.
Môže to znieť síce náročne, ale v realite je to veľmi chytľavá metóda umeleckej tvorby aj pre bežných ľudí, ktorí nemusia mať sklony k tomuto odvetviu.
Leave a Comment