Plavky, osuška, opaľovací krém, nafukovačka. Máte už všetko na letnú dovolenku pri mori zbalené? Nezabudli ste na niečo? A čo cestovné poistenie?
Pokiaľ si hovoríte, že je pre vás zbytočné, pretože sa vám ešte nikdy nič na dovolenke alebo pri cestovaní do zahraničia nestalo, poriadne sa zamyslite. Dovolenka sa vám môže poriadne predražiť – v prípade, že vycestujete bez poistenia a stane sa vám v zahraničí úraz alebo vám napríklad ukradnú batožinu. Preto nepodceňujte zákon schválnosti a radšej sa pripoistite.
Pokiaľ cestujete do krajín EÚ a ďalších krajín, ktoré majú s EÚ zmluvy (Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Island, Nórsko), majte so sebou vždy aj Európsky preukaz zdravotného poistenia. V štátnych nemocniciach v krajinách EÚ vás následne ošetria tak, ako keby ste boli občanom daného štátu. Problémom je, že v niektorých štátoch, napríklad v Chorvátsku, je väčšina nemocníc v prímorských oblastiach súkromných.
Aj preto sa oplatí komerčne pripoistiť. Vďaka cestovnému poisteniu vám poisťovňa preplatí ošetrenie v súkromných zariadeniach. Rovnako budete mať v prípade potreby preplatený prevoz späť do vlasti, asistenčné služby (tlmočenie, náklady na vycestovanie príbuzného a pod.), preplatenie spoluúčasti v nemocnici alebo prevoz telesných pozostatkov v prípade úmrtia.
Cestovné poistenie vybavíte aj online
Zaujíma vás, ako dlho trvá vybavenie cestovného poistenia? Poisťovne už dnes vychádzajú zákazníkom maximálne v ústrety. Na jeho vybavenie nemusíte navštevovať kamennú pobočku. Úplne stačí, ak máte prístup na internet a poistenie si vybavíte online za pár minút aj z domu.
Vďaka tomu si cestovné poistenie, pokiaľ ste na neho zabudli, stihnete v niektorých poisťovniach vybaviť aj z letiskovej haly pred odletom na vytúženú dovolenku. Treba si v poistných podmienkach dať pozor na to, či cestovné poistenie platí odo dňa požiadavky na poistenie (od dnešného dňa) alebo platí od nultej hodiny nasledujúceho dňa.
Pokiaľ do zahraničia cestujete častejšie počas celého roka, oplatí sa vám využiť celoročné poistenie. Stačí si vybrať medzi cestovným poistením s opakovaným krátkodobým výjazdom alebo s dlhodobým pobytom v zahraničí – ak idete do cudziny na dlhšiu dobu kvôli práci, štúdiu alebo iným dôvodom.
Cestuje vás viac? Aby ste nemuseli zadávať žiadosť o poistenie pre každého jednotlivca zvlášť, je možné využiť rodinné, skupinové alebo prenosné cestovné poistenie. Výhodou rodinného poistenia býva zväčša rodinná zľava. Čo sa týka skupinového poistenia, to sa oplatí využiť pri väčších cestovných zájazdoch, športových družstvách, školských alebo firemných zájazdoch.
Prenosné poistenie je zaujímavé pre zamestnávateľa, ktorého zamestnanci chodia striedavo na zahraničné cesty. Cestovné poistenie sa nevybavuje na konkrétne meno, ale na firmu, a kartu poistenca si tak môžu zamestnanci medzi sebou predávať podľa toho, kto sa aktuálne v zahraničí nachádza.
V dnešnom turbulentnom svete si človek nemôže byť už takmer ničím istý a preto situáciu nepodceňujte a radšej sa poistite. Pocit zabezpečenia a v prípade potreby vyriešenie nečakanej situácie poisťovňou a ušetrené peniaze za náklady s ňou súvisiace, za to rozhodne stoja.
Foto: Bigstockphoto
Leave a Comment