Kožený interiér v aute je krásny pokiaľ sa na ňom neobjavia prvé šmuhy a škrabance. Nikto nechce aby jeho auto vyzeralo zvnútra opotrebovane. Nie je jednoduché vyčistiť kožený interiér, hlavne ak už majú za sebou nejaký ten čas. Vždy je lepšie zveriť sa do rúk profesionálov. Tí presne vedia aké postupy použiť, a aká je vhodná kozmetika na koženú sedačku. Dávno neplatí, že si vystačíte s domácimi prípravkami, ako je napríklad Indulona. Naopak, môžete si ešte viac poškodiť. V prvom rade je dôležité poznať a rozlíšiť aký typ kože v aute máte, a podľa toho sa riadiť ďalej.
Ako zistím aký typ sedačky mám v aute a akú kozmetiku potrebuje ?
Ako sme si povedali, je lepšie nechať to posúdiť odborníkom. Do áut sa používa niekoľko typov kože, počínajúc kožou pravou alebo syntetickou. Na každý druh je vhodná iná kozmetika. Takisto dôležité je aj sfarbenie kože. Nechcete si predsa poškodiť farbu, alebo narobiť škvrny nesprávne zvoleným čistiacim prostriedkom.
Ktorým babským radám je dobré sa vyvarovať ?
Babské recepty sú možno dobré pri varení, ale čistenie kožených sedačiek si vyžaduje sofistikovanejšie postupy. Medzi domáce recepty patrí napríklad čistenie s octom. Určite to neodporúčame, nakoľko neviete ako bude koža reagovať. Ocot je prirodzene kyslý, a kyselina aj keď riedená môže kožu vážne poškodiť. Ďalším mýtom je aj použitie sódy bikarbóny, ktorá síce má čistiace a bieliace vlastnosti, no čistenie koženej sedačky s jej použitím nebude efektívne. Mnoho ľudí po domácom čistení odporúča použiť krém Indulonu ako alternatívu k ošetrujúceho balzamu. Iste, Indulona má pozitívne účinky, ale skôr na našu pokožku rúk ako na koženú sedačku.
A čo teda použiť na čistenie a následné ošetrenie kože v aute ?
Ako laik sa nemusíte nad výberom kozmetiky vôbec trápiť, všetko za vás spravia profesionáli. Tí vám presne vysvetlia aké prípravky bude čistenie kože zahŕňať. Záleží aj od toho či sa jedná o hĺbkové alebo len preventívne čistenie. Pri väčšom znečistení a poškodení interiéru sa najskôr odstránia nečistoty a omrvinky vysatím. Následne sa použije hĺbkový čistič, ktorý sa rozotrie po povrchu kože mikrovláknovou utierkou. Nechá sa chvíľu pôsobiť a kefkou na kožu sa jemnými krúživými pohybmi vykonáva čistenie. Základné pravidlo znie, nečistite na priamom slnku. Ako vieme, dlhodobé slnečné žiarenie poškodzuje kožu, a tá potom praská. Vždy treba čistič najskôr vyskúšať na malom kúsku kože, a skontrolovať ako bude reagovať.
Po čistení prichádza na rad ošetrovanie kože. Tento krok je tiež dôležitý a nesmie sa vynechať. Ak je výber prípravkov pri čistení podstatný , tak pri ošetrovaní to platí dvojnásobne. Je potrebné poznať presne typ kože, a podľa toho vybrať prípravok. Na trhu je ich veľké množstvo, a nie všetky disponujú rovnakou kvalitou.
Po čistení treba nechať kožu vyschnúť približne 30 až 60 minút. Netreba to podceňovať, lebo ak nanesiete ošetrujúci prípravok na nevyschnutú kožu, hrozí že prípravok poriadne nevsiakne. To sú aj zbytočne vyhodené peniaze, čo určite nechcete.
Viete na čo je dobrá impregnácia ?
Ošetrovanie, alebo odborný názov impregnácia pridá vášmu koženému interiéru na životnosti. Chráni pred UV žiarením a zároveň zabraňuje znečisteniu. Nie je to jednoduchý proces, a často krát si nevystačíte len s jedným prípravkom. Vybraný prostriedok naneste aplikátorom na kožu, a postupne ho vtierajte. Následne nechajte zaschnúť a zvyšky zotrite mikrovláknovou utierkou.
Leave a Comment