Každá záľuba je pre svojho majiteľa oživením a spestrením bežného života. Vnáša doň vášeň, ktorá dokáže vo väčšine prípadov spríjemniť život aj ľuďom naokolo. Podobne to platí aj v akvaristike. Vďaka nej si môžete do svojho domova a interiéru preniesť kúsok živej prírody a vytvoriť si malý vodný svet, ktorý bude zároveň dokonalým estetickým doplnkom.
Aj tu však platia určité pravidlá, ktoré je nutné pri chove rybičiek dodržiavať. Jedným z najdôležitejších je správne umiestnenie akvária, od ktorého sa bude odvíjať všetko ostatné.
Konečné miesto pre akvárium
Ak chcete vybrať miesto pre akvárium, mali by ste sa uistiť, že sa nebude meniť v priebehu niekoľkých týždňov. Pohyb akvária, ktoré je už „zakorenené“ a naplnené vodou, je veľmi ťažký a v konečnom dôsledku tak môžete len narušiť prirodzený život, ktorý v ňom prebieha. Uvedomte si, že tu pracujete s kameňmi do akvária, ktorých samotná váha môže sťažovať manipuláciu, a to nehovoríme o objeme vody v ňom.
Dôležitá je stabilita bez vibrácií a nárazov
Plocha, ktorá je pre akvárium vyhradená, by mala byť bezpečná a bez zbytočných nárazov a vibrácií. Nemali by ste ho umiestňovať na miesto, kde to je ako na detskom ihrisku.
Základom je položiť vaše nové akvárium na rovný povrch, aby ste sa nemuseli obávať toho, že vám zaujímavé samorasty a ich váha spôsobia narušenie stability, predsa len drevo, ktoré je nasiaknuté vodou má svoju určitú váhu. Pamätajte na to ešte pred tým, než ho naplníte vodou.
Vo väčšine prípadov sa používa ako podklad styrofoamová podložka (polystyrén), ktorá je zároveň aj dobrým izolantom. Samozrejme, že pokiaľ má akvárium kovový rám, umiestniť ho je ideálne na drevené dosky.
Robustná základňa
Keď hľadáte konečné miesto pre vaše akvárium, mali by ste vziať do úvahy silu povrchu, na ktorom bude umiestnené. Mala by byť schopná udržať hmotnosť trikrát väčšiu ako je hmotnosť nádrže (napr. Ak by nádrž mala hmotnosť 100 kg, nosná plocha pod akváriom by mala mať kapacitu 300 kg). Pričom hmotnosť 1 L vody sa prirovnáva k jednému kg.
Blízkosť elektrického zdroja je nevyhnutná, no nepoužívajte predlžovacie káble, ktoré sú na podlahe. V prípade úniku vody by to mohol byť vážny problém.
Priame slnečné svetlo
Akvárium by malo byť umiestnené mimo priameho slnečného žiarenia. Slnečné svetlo môže spôsobiť rýchle chemické zmeny vo vode a zvýšiť amplitúdu (výchylku) teploty vody medzi dňom a nocou. Môže zapríčiniť aj zvýšený rast a výskyt rias. Tiež ho nie je dobré umiestniť do prievanu, kde sa ochladzuje jeho povrch, a tak samozrejme aj voda.
Myslite priatelia na to, že v akváriu žijú malé tvory, ktoré vám predsa robia radosť a vaša starostlivosť je to najmenej, čo pre ne môžete urobiť!
Leave a Comment